Krug 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 10

Uvod
Tokom vekova matematika je bila pokretač razvoja drugih nauka, a mnoge nauke se ne mogu zamisliti bez nje. Matematički pojmovi kao obrazovni sadržaji veoma su značajni jer mnogo doprinose angažovanju ličnosti u sopstvenom razvoju, u saznajnom razvoju i u razvoju logičkog mišljenja.
Matematičko obrazovanje doprinosi razvoju ličnosti mnogo više nego druge nauke. Matematika je vezana za svakodnevni život, te je pri kultivisanju čovekovog duha i intelekta nezamenjiva. Zbog toga matematičkom obrazovanju se mora pridavati veoma veliki značaj u ranim godinama detinjstva u predškolskom uzrastu.
Metodika matematike se bavi metodičkim obrazovanjem.matematika se izučava kroz nastavu i matematičko obrazovanje uopšte. Matematika se deli prema uzrastu onih koji se obrazuju. Zadatak metodike matematike je:
- da teorijski i praktično buduće nastavnike osposobi za uspešno organizovanje i izvođenje nastave,
- da se budući nastavnici (vaspitači) upoznaju sa zakonitostima procesa matematičkog obrazovanja i organizacionim oblicima.
Metodika matematike za predškolski uzrast izučava se u višim školama za obrazovanje vaspitača, za rad sa predškolskiom decom. Matematika za predškolce namenjena je deci od 5 – 7 godina i obuhvata sve sadržaje iz matematike. Ovi sadržaji omogućuju formiranje matematičkih pojmova na tom uzrastu. Sadržaji se odnose na: osnovne geometrijske oblike, relacije, skupove i brojeve.
Deo metodike matematike koja se bavi matematičkim obrazovanjem predškolskog deteta naziva se još i metodika formiranja matematičkih pojmova, prirodu i značaj ove vaspitno – obrazovne oblasti, principe, organizaciju rada, metode, sredstva, oblike rada, praniranje i praćenje rezultata rada.
1. Matematički pojmovi
Kod dece predškolskog uzrasta formiraju se matematički pojmovi. Zbog toga ih moramo definisati i opisati tok njihovog usvajanja.
Svaka zamisao ili masaoni sadržaj matematičkog objekta naziva se matematički pojam.
Do matematičkog pojma dolazimo preko crteža, slika i demonstracijom, zavisno od uzrasta onoga kod koga se pojam formira. Kod svakog matematičkog pojma razlikujemo sam pojam i sadržaj pojma. Sadržaj pojma čini niz misaonih odrednica među kojima su i one kojima se dati matematički pojam razlikuje od svih drugih matematičkih pojmova.
Svaki matematički pojam ima svoj obim, koga čine pojmovih svih objekata na koji se pojam odnosi. Obima pojma „mnogougla“ sadrži sve mnogouglove, bez obzira n a broj strana.
Pri formiranju matematičkih pojmova koriste se misaone operacije. Kod dece predškolskog uzrasta koriste se uglavnom i misaone operacije;
Opstrukcija,
Generalizacija,
diferencijacija,
konzervacija.
Predškolski period u razvoju dece ima svoje specifičnosti po kojima se razlikuje od drugih perioda. Promene u mentalnom periodu deteta su velike i duboke, i značajan je za razvoj saznajnih sposobnosti. U ovom periodu dete može da izgradi apstraktne strukture i apstraktno rezonovanje samo ako se mogu izazvati snažne emocije, delovanjem na njihova čula, pomoću predmeta sa kojima se demonstrira, igračkama i didatičkim sredstvima, slikama, ilustracijama koje će izazvati misaone aktivnosti koje će dovesti do formiranja matematičkih pojmova. Pri ovom procesu snažno se razvijaju sposobnosti deteta i razvoja ličnosti.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!